לשיחה טלפונית עם נציג

1-800-322-222

אפשר
לעזור

שאלות נפוצות:

10 טיפים לבחירת תיכון

המלצות לבחירה מוצלחת של תיכון

הקיץ כבר כאן וההרשמה לבתי הספר התיכונים בעיצומה. בני נוער רבים מוצאים עצמם יחד עם הוריהם מתחבטים בסוגיה המורכבת הכוללת שיקולים רבים לכאן ולכאן.חשוב לזכור - עבור הנערים זוהי אחת התקופות הרגישות והסוערות בחייהם, לעומת זאת עבור ההורים זאת הזדמנות נהדרת להיות נוכחים באחת הבחירות החשובות עבור עתיד ילדיהם. אז החלטנו להקל עליכם במעט את הבחירה, והרי לכם 10 טיפים לבחירה מוצלחת של תיכון:

1. מימוש עצמי והגשמה

לפני המבחנים והציונים חשוב לבדוק האם בית הספר שם דגש על התפתחות אישית והגשמה. האם מעבר למספרים וללמידה מעודדים הצטיינות גם בתחמים נוספים. לדוגמא התכנית האישית המוצעת בגימנסיה מאפשרת לתלמידים אשר עוסקים באומנות או ספורטאים מצטיינים לבוא לידי ביטוי ולהצליח. בתיכונים הציבוריים תלמידים נאלצים "להחביא" את הכשרונות שלהם כי אין להם באמת במה ראויה להציגם.

2. שיקול חברתי

אחד השיקולים ה"רגישים" ביותר הוא השיקול החברתי. בחירת תיכון היא נקודת מפנה ומהווה הזדמנות חדשה עבור נערים אשר לא הסתדרו חברתית, עברו חרמות ושיימינג. נערים אלו יכולים למצוא במעבר לתיכון חדש אפשרות להשתלב בחברה שתקבל אותם יותר. מנגד יהיו נערים שיבחרו ללכת אחר חבריהם. חשוב לעודד את הנערים למעבר לתיכון חדש (גם אם חבריהם הולכים לתיכון אחר) כי ישנה אפשרות ליצור מעגל חברתי טוב יותר ועדיין להשאר עם החברים הותיקים אחר הצהריים. בכל מקרה היו קשובים ורגישים לצורך החברתי של ילדיכם.

3. שיעורי עזר/ תמיכה

פרמטר חשוב מאוד הוא היכולת של בית הספר לתמוך בכל תלמיד ותלמיד. המערכת הציבורית על סף פשיטת רגל בפרמטר זה והורים נאלצים להוציא הון רב על שיעורים פרטיים. פשוט תשאלו את עצמכם: האם בתיכון שבחרתם יש שיעורי תגבור אחר הצהריים? האם יש מערך תמיכה לתלמידים מתקשים יותר? האם ישנם שיעורי עזר לתלמידים עם כשרון מסויים (ספורט, יזמות, אומנות) שזקוקים לחיזוק בשאר הנושאים הנלמדים?

4. יחס אישי

הנערים זקוקים ליחס, לאוזן קשבת, לדמות שתהווה להם השראה ותהיה שם כשהם צריכים. מורים שאפשר לסמוך עליהם. הם עמוסים בציפיות ממקום הלימודים, ציפיות מהבית, מוצפים בגיל הזה בלחצים ועומסים רגשיים. בואו נהיה כנים רגע. כיתות עם 40 ילדים לא באמת מאפשרות יחס אישי. בידקו את חלוקת התלמידים בתיכון. בידקו כמה תלמידים לומדים בכיתה, ככל שהכמות תהיה קטנה יותר סיכוייו של הילד להצליח ולצמוח יהיו גבוהים יותר.

5. גודל התיכון

זה מוכח וזה בדוק. נערים נוטים "להעלם" בתיכונים גדולים מדי (קומפלקסים). המרחב הפיזי בו מבלים המתבגרים שלכם הוא קריטריון חשוב בצלחה. ככל שהתיכון גדול יותר ומכיל יותר תלמידים המיקוד והיכולת להצליח קטנים משמעותית. בדיוק כמו בתי מלון – תבלו במלון של 2000 חדרים ותבלו בבריכה עם 500 אנשים וסביר להניח שבקושי תצליחו לשחות ולהנות לעומת מלון בוטיק של 200 חדרים ובריכה אינטימית, כמעט אישית, שתאפשר לכם לשחות כאוות נפשכם. ככל שהתיכון יהיה אישי יותר, עם מרחבים סבירים ונעימים, ועם כמות תלמידים נמוכה כך רמתו תהיה גבוהה יותר.

 

6. מגמות ותחומי עניין

אלו מגמות לומדים בתיכון? אלו חוגים וסדנאות העשרה מקיימים שם? הקשיבו לילדים שלכם. תהיו איתם. ככל שתלחצו יותר לכיוון מגמה שאתם כהורים רוצים – היו מוכנים לאנטיגוניזם גבוה יותר אצל המתבגרים שלכם. בידקו אלו מגמות מלמדים בתיכון ומה יכול להתאים עבורם. נהלו שיחה סביב הרצונות האמיתיים שלהם.

 

7. שעות לימוד

בידקו כמה שעות לומדים בתיכון אליו רוצים להרשם. ישנם תיכונים המקשים מאוד על התלמידים ומתחילים ללמד כבר מ7 בבוקר. ישנם כאלו שמושכים את הלימודים עד 16:00 ו17:00 אחר הצהריים ולא מותירים לבני הנוער את זמן הפנאי שכל כך חשוב בגיל הזה. בנוסף ישנם תיכונים שמלמדים גם ביום שישי מה שהופך את לוח הזמנים של התלמידים למייאש ובלתי אפשרי. על מנת לייצרר אפקטיביות צריכים להתחשב בלו"ז החדש של התלמידים היום.

8. הכנה לעתיד

תיכון זה גם גשר. מסלול צמיחה לעתיד הילדים שלכם. אחת התקופות המשמעותיות ביותר בחיי ילדיכם. בידקו האם התיכון שלכם מדבר על העתיד, מכין אותם קדימה, מצייד אותם בכלים חשובים המאפשרים להם להגשים את חלומם. האם התיכון אליו אתם רוצים לרשום את ילדכם מכבד את הכשרון הספורטיבי שלהם? האם הוא מכיר בכשרון הריקוד של ביתכם? חשוב מאוד לבדוק שמעבר לציונים התיכון נותן מענה גם לתחומי חיים נוספים.

9. התנסות וחוויות

כן. מתבגרים וילדים באופן כללי לומדים הכי הרבה דרך חוויות והתנסויות. בידקו האם התיכון אליו אתם נרשמים משלב בתוך הלימודים העיוניים גם סדנאות שטח, הרצאות, מפגשים מעצימים, סיורים למוזיאונים, טיולים מדליקים, ספורט או כל דבר שיכול לגרום לאדרנלין לזרום וללב להתרגש. בית ספר זה מקום שצריך להיות בו גם כיף. הכיף מייצר בסוף הצלחות.

10. בגרויות וציונים

כן. אתם צודקים. על בגרות וציונים לא מתפשרים כלל. בבחירת תיכון חשוב לראות האם התיכון מייצר תוצאות טובות, מהו אחוז התלמידים שעוברים אצלו בגרות? האם יש לו מערכי תגבור עבור תלמידים שזקוקים לחיזוק? האם יש שם סגל שקשוב לתלמיד ולעיתים אף יכול לקיים איתו מפגשים אישיים על מנת לשפר את ציוניו? הפרטים הקטנים האלו הם תעודת הבגרות האמיתית של התיכון.

והכי חשוב: תבחרו לעבור את תהליך הבחירה ביחד. זוהי בחירה לא פחות חשובה. היו שם עם המתבגרים שלכם, תבקרו בעולם שלהם, הקשיבו להם. בחירה מוצלחת!!

 

בואו לפגישה - ללא התחייבות!

תיכון שנותן לך חופש ללמוד