לשיחה טלפונית עם נציג

1-800-322-222

אפשר
לעזור

שאלות נפוצות:

זהירות: אלכוהול!

ייעוץ

 

הרגלי השתייה בקרב בני הנוער נחשפו לאחרונה על ידי המועצה לשלום הילד וחשפו מצב מדאיג, פצצת זמן מתקתקת של דור צעיר שהפך את האלכוהול לבילוי מסוכן. הנתונים האחרונים שפורסמו מצביעים על 28 אחוז מבני הנוער ששותים אלכוהול, מדובר בקצת פחות משליש תלמידים ששותים שזה נתון קשה אך כבר לא מפתיע אף אחד. 18 אחוז מבני הנוער התוודו שהשתכרו באחת הפעמים. עוד עולה מהנתונים שלשתייה אין מיקום גאוגרפי או קשר למעמד סוציו אקונומי אצל בני הנוער, גם מתבגרים ממשפחות נורמטיביות שותים וצורכים אלכוהול ולא רואים בו דבר פסול. הגורמים לשתייה מתחלקים לרוב לגורמים מולדיים ותורשתיים ולגורמים נפשיים.

 

הסכנות שבשתיית אלכוהול

בואו ניגש ישר ולעניין: שתיית אלכוהול בגיל הנעורים פוגע בהתפתחות תאי הזכרון והמוח. במקרים של שתייה מרובה, הנזק יהיה רב יותר. השלכות השתיה לא פוסחות גם על ההתפתחות המינית אשר מקבלת תאוצה בגילאים האלו ועלולה להינזק כתוצאה מזרימה של אלכוהול בגוף. אחת הבעיות הגדולות של השתיה בקרב בני הנוער היא התוקפנות והתרת הרסן בעת השתייה, תוקפנות אשר לא פעם מעמידה את בני הנוער וסביבתם בסכנה גדולה. הנערים תחת האלכוהול מרגישים משוחררים לעשות כרצונם ובמקרים מסויימים זה אף יכול להגיע להגיע לאלימות פיזית, תוקפנות, אונס ועוד שורה של אירועים המסכנים את שלומם של המתבגרים.

שתיית מרובה של אלכוהול עלולה לגרום להרעלה ולפינוי לבית חולים.

 

מה ניתן לעשות?

ראשית כהורים אסור לנו לעצום עין או להגיד "אצלנו זה לא יקרה" כי הנתונים מדאיגים ומלמדים שאחד לשלוש מבני הנוער שותה אלכוהול. זה נתון עובדתי (ותחשבו על אלו שלא מודים ששותים). ההמלצה להורים היא לא להפוך את האלכוהול לטאבו – למשהו שלא מדברים עליו, אלא להיפך. חשוב שיתנהלו שיחות, ושיעבור מידע בוגר ואחראי למקום הזה. צריך לקיים שיח חיובי עם הילדים על מה מותר ומה אסור, על לחץ חברתי, ממקום כנה וטוב, מקום בטוח שמספק להם הסברים. להורים תפקיד חשוב מאוד ומשמעותי בתופעת השתייה אצל בני הנוער. ככל שתהיה יותר תמיכה חברתית ורגשית בבית כך הסיכוי לשתייה יפחת. ניתן וצריך להציב גבולות ברורים לנושא השתייה – גם זה יספק דחייה של שתיית האלכוהול לשלבים מתקדמים יותר. ככל שההורים יהיו מעורבים יותר בחייהם של המתבגרים, יספקו להם חום ואהבה, מידע ושיח פתוח ומקרב הסיכוי לשתייה יפחת באופן דרמטי.

בואו לפגישה - ללא התחייבות!

תיכון שנותן לך חופש ללמוד