לשיחה טלפונית עם נציג

1-800-322-222

אפשר
לעזור

שאלות נפוצות:

התמודדות עם חרם ושיימינג

מדור ייעוץ

אחת התופעות החברתיות היותר קשות עמם מתמודדים בני הנוער היא תופעת החרם והשיימינג. פירושו של חרם הוא נידוי אדם מחוץ לחברה והמנעות מכל קשר עימו. בשנים האחרונות נוספה תופעה לא פחות קשה – תופעה השיימינג. שיימינג (בעברית: ביוש) היא פעולה הנועדה לבייש אדם או מותג באמצעות האינטרנט. תופעות החרם והשיימינג יכולות להוות טראומה עבור הילד או בן הנוער המוחרם וחוויה רעה גם עבור הילדים בצד המחרים. בתיכונים הציבוריים הגדולים התופעה רחבה יותר ולעיתים בגלל ריבוי תלמידים לא מצליחים לעצור אותה בזמן.

ברוב המקרים החרם מונהג על ידי ילד אחד ואליו מצטרפים שאר הילדים כאשר מה שמוביל אותם הוא לאו דווקא החרם עצמו אלא יותר הרצון לקחת חלק ולהשתייך לקבוצה. הילד המוחרם לרוב לא יפנה למורה ובטח לא להוריו ולעיתים יכול לסבול זמן ממושך תוך פגיעה קשה בדימוי העצמי וביכולתו לפתח יחסים חברתיים תקינים בהמשך דרכו.

סימנים שעלולים להעיד על חרם:

1. הצקות בווטאסאפ או פרסום פוגעני בפייסבוק – הצקות שכאלו גם כשנעשות במרחב הוירטואלי לרוב עלולות לשקף את הדינאמיקה המתרחשת במציאות.

2. התבודדות בהפסקה- תלמיד אשר נצפה פעם אחר פעם מתבודד בהפסקה ייתכן והדבר נובע מנידוי או חרם שמופעל עליו.

3. התדרדרות בלימודים – צניחה פתאומית וציונים רעים עלולים להעיד על מצוקה מסויימת. לעיתים זה יכול לנבוע מחרם או משיימינג.

4. אי רצון להגיע לבית הספר – כאשר התלמיד לא רוצה להגיע לבית הספר או נהיה "חולה" פעם אחר פעם יש לבדוק האם זה קשור לסיבות חברתיות או לחרם שמופעל עליו.

 

מה ניתן לעשות?

ברגע שמזהים חרם או שיימינג שמתבצע חשוב מאוד לפנות למורה או ליועצת בית הספר. בנוסף חשוב לערב את ההורים במתרחש כדי לפעול לשינוי המצב. הילד המוחרם לרוב יסתגר ויסבול משמעותית מאינטרקציה לקויה. יש להעצים את הילד במציאת החוזקות שבו ולמצוא סביבו קשרים חברתיים שיכולים להוות תיקון למה שהתרחש. זיהוי החרם ככל שיותר מוקדם עלולה להיות קריטית ובמצבים רבים גם להציל חיים. ברשת התיכונים של הגימנסיה שמים דגש רחב על הנושאים החברתיים והיות ומדובר בכיתות קטנות היכולת להגיע לכל תלמיד ותלמידה גדול. כשהיחס אישי קל יותר גם ברמה החברתית.

הורים ותלמידים יקרים, זיהיתם חרם או נידוי חברתי שעובר על תלמיד? אל תשמרו זאת לעצמכם. תשתפו את הגורמים הרלבנטיים כדי שנוכל לפעול במהרה וביעילות למען התלמיד.

בואו לפגישה - ללא התחייבות!

תיכון שנותן לך חופש ללמוד